Обратная связь


Встановлення особи, що звернулася за вчиненням нотаріальних дій.

При вчиненні нотаріальної дії нотаріуси встановлюють особу учасників цивільних відносин, які звернулися за вчиненням нотаріальної дії.

Не допускається вчинення нотаріальної  дії у разі відсутності осіб - її учасників або їх уповноважених представників.

Встановлення особи здійснюється за паспортом або за іншими документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо особи громадянина, який звернувся за вчиненням нотаріальної дії (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний чи службовий паспорт, посвідчення особи моряка, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний паспорт іноземця або документ, що його замінює, посвідчення інваліда чи учасника Великої Вітчизняної війни, посвідчення, видане за місцем роботи фізичної особи). Посвідчення водія, особи моряка, інваліда чи учасника Великої Вітчизняної війни, посвідчення, видане за місцем роботи фізичної особи, не можуть бути використані громадянином України для встановлення його особи під час укладення правочинів.

Особа віком до 16 років встановлюється за свідоцтвом про народження за умови підтвердження батьками (одним з батьків) того, що ця особа є їх дитиною.

У статті 43 Закону України "Про нотаріат" визначаються основоположні правила щодо встановлення особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, що є обов'язковою умовою вчинення всіх без винятку нотаріальних дій. Ця стаття стосується лише тих випадків, коли відбувається вчинення нотаріальної дії, а в  інших випадках, наприклад, при наданні нотаріусом консультацій, не пов'язаних з таким вчиненням, встановлення особи не є обов'язковим.

Відповідно до ч. 6 глави 3 розділу 1 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України у разі, якщо за фізичну особу, яка внаслідок фізичної вади або хвороби не може власноручно підписати правочин і заяву або інший документ підписує інша фізична особа, нотаріус установлює особу громадянина, що бере участь у нотаріальній дії, і особу громадянина, який підписався за нього.

Для нотаріуса встановити особу означає впевнитись, що перед ним дійсно та особа, яка зазначена в паспорті чи іншому документі, поданому нею нотаріусу. Процедура встановлення особи передбачає ознайомлення нотаріуса з відповідним документом в присутності особи, яку необхідно встановити. Слід зазначити, що нотаріус встановлює тільки тих осіб, які є учасниками вчинюваної нотаріальної дії, тобто тих осіб, без особистої участі яких ця нотаріальна дія не відбудеться.