Обратная связь


Спадкування за заповітом і за законом

Спадкування за заповітом виникає на підставі розпорядження спадкодавця, за умови, що заповіт оформлений і зареєстрований в чіткій відповідності з нормами законодавства. В результаті чого під час спадкування за заповітом, виникає відмінне від правил спадкування за законом коло осіб, які отримують право успадкування.

Відмінною рисою спадкування за заповітом є те, що коло осіб - потенційних спадкоємців набагато більше, ніж при спадкуванні за законом (юридичні особи, суб'єкти публічного права, держава і т.д.).

Спадкоємцями за законом є фізичні особи, перелік яких визначений в Цивільному кодексі. Спадкування майна в такому випадку відбувається відповідно до черговості, виходячи з якої, кожна наступна черга одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, або їх усунення від спадкування, а також у разі неприйняття спадкоємцями попередньої черги спадщини або відмови від нього. Цивільним кодексом України встановлено п'ять черг спадкування за законом (критеріями яких є - ступінь спорідненості, термін спільного проживання, наявність осіб, що були на утриманні):

1 черга - діти спадкодавця, у тому числі народжені після його смерті, але зачаті за його життя, батьки і чоловік (дружина), який пережив його (її).

2-а черга - рідні брати та сестри спадкодавця, а також бабусі й дідусі спадкодавця.

3-тя черга - рідні брати і сестри матері або батька спадкодавця (дядька й тітки спадкодавця).

4-а черга - особи, які проживали однією сім'єю зі спадкодавцем не менше 5 років до відкриття спадщини.

5-а черга - родичі спадкодавця до шостого рівня спорідненості (кожну особу з більш близьким рівнем спорідненості має пріоритет перед більш далекими родичами). Також в цю чергу входять особи, які не є членами сім'ї спадкодавця, але були на утриманні спадкодавця, і це утримання було для них єдиним або основним джерелом існування.

Основний список документів, необхідних для відкриття спадщини:

-          свідоцтво про смерть спадкодавця;

-          паспорт та реєстраційний номер (ІНН) спадкоємця;

-          довідка з ЖЕКу або квартального комітету про останнє місце реєстрації спадкодавця із зазначенням всіх осіб, які зареєстровані за тією ж адресою, і датами такої реєстрації;

Крім перерахованих вище документів, після відкриття спадщини, Вам будуть потрібні наступні документи:

-          заповіт (якщо спадкоємець вступає в спадщину за заповітом);

-          документи, які підтверджують спорідненість спадкоємця із спадкодавцем (якщо спадкоємець вступає в спадщину за законом);

-          документи, які підтверджують право власності спадкодавця на об'єкти його майна (наприклад, свідоцтва про право власності, договори купівлі-продажу, міни, свідоцтво про право на спадщину, державний акт на землю та інші);

-          експертна оцінка на кожен об'єкт.

Якщо об'єкт - земельна ділянка, то знадобиться Виписка (Витяг) з земельного кадастру.

Якщо від прийняття спадщини буде відмовлятися неповнолітній або малолітній спадкоємець - потрібна згода органів опіки та піклування.

Як показує практика, з питань оформлення спадщини (як за заповітом, так і за законом), особам, зацікавленим в проведенні нотаріальної дії, завжди зручно отримати попередню безкоштовну консультацію у державного або приватного нотаріуса в телефонному режимі або ж особисто, домовившись заздалегідь про дату зустрічі