Обратная связь


Сплата державного мита при посвідченні угод щодо відчуження нерухомого майна

 

Тобто, якщо угода купівлі-продажу нерухомого майна оформляється у державного нотаріуса, то відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21 січня 1993 року сплачується державне мито в розмірі 1% від суми договору (вартості відчужуваного майна), але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Чи є різниця в оплаті мита при оформленні угоди у державного і приватного нотаріуса? При оформленні угоди у приватного нотаріуса справляється плата, розмір якої визначається за домовленістю між нотаріусом та особою, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії. Згідно Указу Президента України «Про впорядкування справляння плати за вчинення нотаріальних дій» №762 / 98 від 10.07.1998 року, розмір плати, яка стягується при вчиненні нотаріальних дій приватними нотаріусами, не може бути меншою розміру державного мита, яке стягується державними нотаріусами за аналогічні нотаріальні дії.

Тобто при оформленні тієї ж угоди купівлі-продажу нерухомого майна у приватного нотаріуса, розмір оплати становитиме домовлену з нотаріусом суму, але не менше 1% від суми договору (вартості відчужуваного майна), тобто не менше встановленого для державних нотаріусів розміру державного мита.

Слід звернути увагу, що витрати щодо сплати державного мита у державного нотаріуса або оплати нотаріальних послуг у приватного нотаріуса за домовленістю між собою може нести одна зі сторін угоди або ж сторони в рівних частинах. Плата за вчинення нотаріальних дій, в тому числі державне мито, проводиться особою, яка звернулася до нотаріуса, до вчинення нотаріальної дії. Несвоєчасне внесення такої оплати є однією з законодавчо обґрунтованих причин відмови нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії.