Обратная связь


Як оформити договір купівлі - продажу земельної ділянки

Згідно із законодавством України, договір купівлі-продажу земельної ділянки підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню. Сам по собі договір купівлі-продажу земельної ділянки має багато спільного з договорами купівлі-продажу квартири або домоволодіння, але має ряд відмінностей, особливо це стосується документів, що підтверджують право власності на об'єкт продажу.

   До того як покупець відправиться разом з продавцем до нотаріуса, покупцеві слід упевнитися в наявності у продавця всіх необхідних документів для продажу земельної ділянки. Не зайвим буде дізнатися, чи знаходиться продавець в шлюбі і якщо так, то слід розуміти, що в даному випадку, швидше за все, буде потрібна згода чоловіка продавця. Зазначена згода чоловіка повинна бути нотаріально посвідчена.

    Перелік документів, необхідних для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки:

  • паспорти сторін за договором, їх ідентифікаційні коди, якщо одна зі сторін в шлюбі;
  • свідоцтво про укладення шлюбі і як говорилося вище - згода чоловіка на відчуження / придбання земельної ділянки, паспорт та реєстраційний номер платника податків чоловіка;
  • якщо в угоді учасником є неповнолітня чи малолітня особа, обов'язковим є згода органів опіки та піклування;
  • документи, які підтверджують право власності на землю (договір купівлі-продажу, дарування, міни, свідоцтво про право на спадщину тощо);
  • державний акт на землю (в окремих випадках);
  • виписка (Витяг) з земельного кадастру;
  • експертна оцінка на об'єкт і рецензія на цю оцінку;
  • квитанція про сплату податку (в окремих випадках).

Покупцеві бажано перевірити наявність всіх перерахованих вище документів у продавця до того, як сторони вирішать приходити до нотаріуса (це прискорить процес оформлення). Навіть якщо у Вас є сумніви в тому, чи всі документи у Вас на руках, практично кожен нотаріус безкоштовно може надати консультацію з приводу переліку документів на всілякі види угод.

На практиці мали місце випадки, коли продавець чи покупець за договором забував або втрачав один з документів, в результаті чого угода або переносилася, або взагалі не відбулася. У підсумку потенційні сторони по угоді втрачали дорогоцінний час, виникали конфліктні ситуації між сторонами. Тому варто поставитися уважно до підготовки всіх документів, які вкаже нотаріус.

Рекомендується перед укладанням договору купівлі-продажу земельної ділянки, сторонам погодити такі питання, які будуть мати відображення в тексті самого договору, а саме:

-          ціна договору і форма розрахунку;

-          хто зі сторін бере на себе витрати, пов'язані з укладенням договору.

Нотаріальне посвідчення та державна реєстрація договору здійснюються державним або приватним нотаріусом за місцем знаходження земельної ділянки або ж за місцем реєстрації одного з учасників договору купівлі-продажу земельної ділянки.

Витрати на оформлення купівлі-продажу відрізняється в кожному конкретному випадку і уточнюються додатково у нотаріуса. Такі витрати залежать від декількох факторів, зокрема від оціночної вартості предмета угоди, кількості сторін і перевірок, які потрібні у зв'язку з проведенням договору, наявності підстав для оплати податків.